Każdy z nas jest szympansem


To prawda. Każdy z nas ma w sobie wewnętrznego Szympansa. Ludzie bywają Szympansami każdego dnia. Z czym kojarzy Ci się Szympans? Jakie odczucia Ci towarzyszą kiedy słyszysz to słowo? Zwierze, dzikość, dżungla. Właśnie to ostatnie czyli dżungla jest bardzo często zbliżonym określeniem naszego życia. Czy czasami nie zachowujemy się jak dzikie zwierzęta, które rządzą się instynktami i działają pod wpływem emocji? Tak jak ja, znasz to doskonale. Kiedy ujawnia się w nas Szympans? Wtedy kiedy jesteśmy po prostu zdenerwowani, potocznie mówiąc kiedy „puszczają nam nerwy”. Świetnym przykładem jest moment gdy kierujemy autem i na drodze dochodzi do sytuacji, w której ktoś zajechał nam drogę lub wymusił pierwszeństwo. W pierwszej kolejności do głowy przychodzą nam najgorsze określenia o drugim kierowcy, z pretekstem używamy klaksonu, w ruch idą nasze ręce przedstawiające wymowne gesty lub zaczynamy mówić a nawet krzyczeć łaciną. Jest to trochę oczywiście przesadzone, ale przynajmniej jedna z tych czynności zagości u zdenerwowanego kierowcy. Po chwili jednak emocje tak jak szybko przyszły, tak szybko opadają, więc często już 200 metrów dalej zapominamy o zaistniałej sytuacji i z powrotem jesteśmy sobą, czyli Człowiekiem.
Mając tą świadomość osiągniesz sukces i osobiste szczęście
Człowiek myśli racjonalnie, opiera się na dowodach, natomiast Szympans myśli irracjonalnie, osądza na podstawie emocji, postrzega świat w kategoriach czarne-białe. Jest jeszcze Komputer, który gromadzi dane od Człowieka i Szympansa. Są to przekonania, wartości i doświadczenia. A więc możemy śmiało rzec, że naszym życiem kierują trzy ośrodki: Człowiek, Szympans, Komputer. To co powyżej opisałem to sprawdzony model zarządzania umysłem, którego autorem jest znany psychiatra Steve Peters.
To w jaki sposób zarządzamy swoimi emocjami przekłada się na jakość naszego życia. Aby osiągnąć sukces, szczęście i nabrać pewności siebie ćwicz każdego dnia zarządzanie sobą, czyli swoimi ośrodkami w umyśle. Teraz już wiesz, że ośrodek, który jest najbardziej podatny na negatywne nastawienie to Szympans, jest to bardzo silne zwierze, które musisz zwyczajnie wychować 🙂
Jak skutecznie zarządzać Szympansem?
Jedna z metod mówi, aby po prostu zaakceptować jego irracjonalne myśli oraz częste wybuchy. Wyobraź sobie, że jest to bardzo silny zwierzak, o wiele silniejszy od Człowieka, dlatego nie możesz go na siłę hamować. W sytuacji Twojej słabości pozwól mu odczekać kilka chwil, policz do dziesięciu, pozwól dopuścić do głosu Człowieka. To nie jest nic innego jak metoda liczenia do dziesięciu, o której zapewne już słyszałeś lub nawet sam ją stosujesz. Są sytuacje kiedy jesteśmy całkowicie bezsilni i zupełnie nie radzimy sobie z emocjami, wówczas policzenie do dziesięciu nie wystarczy. Jednakże umiejętne zarządzanie umysłem, zrozumienie Szympansa oraz poznanie wyjątkowych metod sprawi, że będziesz zawsze opanowany, co przełoży się na Twój sukces. O tym wszystkim będę pisał w kolejnych wpisach z tej serii, dlatego zachęcam, abyś już teraz dołączył do grona moich czytelników.
Źródło: „Paradoks Szympansa” Steve Peters

Przedsiębiorca i manager z ponad 12-letnim doświadczeniem. Założyciel i były CEO Brand Active - agencji Shopify & eCommerce. Autor ponad 50 odcinków podcastu Merytorycznie o eCommerce