Studia czy praca? Co wybrać?


Czasami zastanawiamy się jak to jest, że ktoś w bardzo młodym wieku, bez wyższego wykształcenia szybko znajduje pracę lub zakłada swój biznes i wydaje się, że wszystko idzie po jego myśli. Obserwujemy również ludzi, którzy zbliżają się do trzydziestki i nadal nie potrafią odnaleźć się w otaczającym ich świecie. Przecież na ogół niczym nie różnią się od tych, którzy takie chwile mają już za sobą. Jednak często te osoby, które nadal szukają swojego miejsca na ziemi mają lepsze wykształcenie, więcej certyfikatów, tysiące złotych wpakowanych w ich edukację. To nie sprawiedliwe! – jak często słyszysz te słowa? Zapewne znasz też osoby, które całe swojego życie poświęcają nauce, karmią się tym, jest to dla nich chleb powszedni. Tacy ludzie również potrafią mieć wspaniałe życie. Tak naprawdę to nie ma zasady, każdy przypadek jest inny bo każdy jest kowalem swojego losu. Bardzo wielu młodych ludzi, tuż po ukończeniu szkoły średniej zastanawia się co dalej, studia czy praca? Jest to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, a na każdej z tych dróg znajdziesz plusy i minusy, poznasz wielu ludzi, nauczysz się i doświadczysz życia. Czeka Cię wspaniała droga, jeśli tylko dokonasz słusznego wyboru!
Kto i co skłania do rozpoczęcia studiów?
- rodzice i rodzina,
- znajomi,
- życie studenckie,
- prestiż,
- potrzeba posiadania tytułu,
- zainteresowanie kierunkiem i konieczność ze względu na przyszły zawód np. lekarz.
Co skłania do wyboru rozpoczęcia pracy?
- chęć uzyskania niezależności finansowej,
- samodzielność,
- jasno sprecyzowane cele życiowe,
- ponad przeciętne umiejętności nabyte w bardzo młodym wieku.
Dlaczego ludzie studiują i pracują jednocześnie?
- możliwość sfinansowania sobie studiów,
- samodzielność i zaradność,
- chęć ciągłego dokształcania się,
- wymagania pracodawców,
- chęć efektywnego wykorzystania wolnego czasu,
- zdobycie doświadczenia zawodowego w czasie trwania studiów.
Jeśli planujesz pracę w zawodzie specjalistycznym, w którym wymagana jest wiedza techniczna i „papier” warto zorientować się, czy są dostępne kursy, szkolenia, szkoły policealne, które pozwolą Ci uzyskać uprawnienia i praktyczną wiedzę. Taki kurs trwa zdecydowanie krócej i jest nastawiony na konkretną wiedzę, dzięki czemu będziesz mógł wcześniej rozpocząć życie zawodowe. Porozmawiaj także z osobami, które taki wybór mają już za sobą i znajdź swój autorytet, a być może ustrzeżesz się od błędów, które popełniali inni.
Powinieneś się zastanowić również co uatrakcyjni Twoje CV w przyszłości, ale też nie pracuj na nie uparcie. Aktualnie zmienia się trend przyjmowania do pracy nowych ludzi. CV na kilka kartek wcale nie gwarantuje Ci sukcesu. Osoba rekrutująca, na samym początku zada Ci najważniejsze pytanie, a mianowicie Jakie masz doświadczenie? Tak jak Ty, sam dostrzegam ten codzienny paradoks, kiedy student w momencie ukończenia studiów mając przed nazwiskiem „mgr” rusza na podbój świata. Nagle okazuje się, że 99% potencjalnych pracodawców jako pierwsze wymaganie stawia DOŚWIADCZENIE. Pada w Twojej głowie pytanie W jaki sposób miałem zyskać doświadczenie skoro ciężko studiowałem? Postaw się w sytuacji potencjalnego pracodawcy, który zapłaci pracownikowi i Państwu sporą sumę pieniędzy – nie dziwmy się, że będzie oczekiwał sprawdzonego i doświadczonego pracownika. Pracodawca na polskim rynku naprawdę nie ma lekko, dlatego bardzo często zatrudnienie nowej osoby w mikro i małych przedsiębiorstwach jest ważną decyzją. To nie jest ani Twoja wina, ani wina pracodawców, że kiedy chcesz rozpocząć karierę zawodową masz nikłe doświadczenie. System polskiego szkolnictwa pozostawia wiele do życzenia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy w jaki wpływ ma na nas początek naszego nauczania, który jest bardzo niestabilny, a świadczy o tym chociażby likwidowanie gimnazjów. Świetne rozwiązania wprowadzają coraz częściej uczelnie wyższe, które nawiązując współpracę z firmami dają możliwość rozwoju studentom. Jeśli Twoja uczelnia współpracuje z przedsiębiorstwami, które są potencjalnymi miejscami pracy w zakresie staży, praktyk, pracy to bardzo możliwe, że będzie to idealna droga dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać o czymś niezwykle istotnym, pozwól innym, aby Cię zauważyli. Jeśli będziesz studiował tylko dla idei, nie będziesz się angażował w dodatkowe zajęcia, nie będziesz rozszerzał swojej sieci kontaktów – nikt nie będzie zwracał na Ciebie większej uwagi, bo cały potencjał jaki w Tobie drzemie zostanie przykryty negatywnymi nawykami. To samo dotyczy się rozpoczęcia pracy, która na początku niekoniecznie będzie spełnieniem Twoich marzeń. Prawdopodobnie rozpoczniesz ją na stanowisku innym niż byś tego chciał, może to nawet będzie zupełnie inna branża, ale jeśli nie ma innej opcji, zrób to! Każda praca uczy i jest wartościowa. Na początku musisz wykazać się pokorą, chęcią nauki a przy tym nadal pozwól innym, aby Cię zauważali, bądź zaangażowany i rozmawiaj z ludźmi, bo nawet nie zdajesz sobie sprawy jak to wszystko jest ważne.
Jeśli spodziewałeś się, że napiszę Ci gotowy przepis na to, jaką drogą powinieneś pójść to jesteś w błędzie. Najlepszą decyzję podejmiesz Ty sam, jeśli będziesz słuchał tylko swojego rozsądku! A jeśli już podjąłeś decyzję, a myśli mówią Ci co innego, po prostu to zmień. Nigdy nie jest za późno. Przypuszczam jesteś młodym człowiekiem i masz przed sobą conajmniej drugie tyle życia, chyba nie chcesz do końca swoich dni żałować tego, czego nie zrobiłeś?
W kolejnym artykule z tej serii dowiesz się w jaki sposób skutecznie szukać pracy i rozpocząć życie zawodowe. Opowiem Ci jak to było u mnie.

Przedsiębiorca i manager z ponad 12-letnim doświadczeniem. Założyciel i były CEO Brand Active - agencji Shopify & eCommerce. Autor ponad 50 odcinków podcastu Merytorycznie o eCommerce